SKANER MŚP ZAPOWIADA STABILIZACJĘ POLSKIEJ GOSPODARKI

Instytut Badań i Rozwiązań B2B KerallaResearch opublikował Skaner mikro, małych i średnich przedsiębiorstw za trzeci kwartał 2016 roku. Ten projekt badań prowadzony jest od 2009 roku na ogólnopolskiej, reprezentatywnej grupie 600 podmiotów.

 

Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa zatrudniają 2/3 wszystkich pracowników w Polsce i generują ponad 70% PKB. Skaner MŚP pokazuje stan firm, ich nastroje i oczekiwania. Składa się z dwóch części, stałej i zmiennej. Ta pierwsza prezentuje nastroje MŚP, zawiera informacje o decyzjach zakupowych i krótkoterminowych priorytetach przedsiębiorców. Zawiera m.in. wskaźnik nastrojów KERNA oraz Index Zair (zakupy i rezygnacje z inwestycji). Druga część, nazwana zmienną, to źródło informacji odpowiadających na

pytania własne zamawiających je firm. W badaniu uczestniczą wyłącznie firmy prywatne prowadzące działalność zarobkową. Na pytania odpowiadają osoby odpowiedzialne za zarządzanie firmą, najczęściej są to właściciele, współwłaściciele, dyrektorzy, prezesi czy główni księgowi.

 

Główne wnioski
Główne wnioski z pomiaru w trzecim kwartale 2016 są umiarkowanie optymistyczne. W sektorze przedsiębiorców utrzymują się dobre nastroje, nieznacznie spada co prawda skłonność do inwestycji, ale, zdaniem respondentów, trzeci kwartał nie przyniesie żadnych istotnych zmian w funkcjonowaniu polskiej gospodarki. Wskaźnik KERNA w tym pomiarze wyniósł minus 53,95 pkt., co wobec kwietniowego badania oznacza zwyżkę o 1,48 pkt. Niestety, nadchodzący kwartał przyniesie mniejszą skłonność przedsiębiorców do zakupów. Index ZAIR w relacji do ostatniego pomiaru spadł o 0,60 pkt. i wynosi w tej chwili minus 60,20 pkt. Z badań wynika, że inwestować w tym okresie będą przede wszystkim firmy transportowe i produkcyjne.

SKANER-MSP-3Q2016-RAPORT-KRB2B-11

Kondycja krajowej gospodarki
Przedstawiciele sektora MŚP zauważyli poprawę kondycji polskiej gospodarki. W badaniu kwietniowym optymistów było 9,2%, a w sierpniu aż 20,2%. Zmniejszyła się także liczba pesymistów z 33,2% do 24,5%, co daje spadek o 8,7%. Najwięcej, bo aż 52,6% respondentów uważa, że sytuacja gospodarcza w ostatnich trzech miesiącach nie zmieniła się. Korzystniejszą sytuację w kraju zauważają przede wszystkim małe i średnie przedsiębiorstwa oraz firmy prowadzące działalność hotelarską.

SKANER-MSP-3Q2016-RAPORT-KRB2B-13

Ocena własnej firmy
O 3,5% wzrosła liczba przedsiębiorców, którzy uważają, że sytuacja ekonomiczna ich firm polepszyła się. W sierpniu było ich równo 20% wobec kwietniowych 16,5%. 18,3% respondentów uważa, że sytuacja ich firm jest gorsza niż w kwietniu. Tradycyjnie największy odsetek badanych stwierdza, że nie zauważyła żadnych zmian. W sierpniu jest ich aż 61,5%.

SKANER-MSP-3Q2016-RAPORT-KRB2B-12

Prognozy na kolejne miesiące
Zdaniem prawie połowy przedsiębiorców nadchodzące miesiące nie przyniosą żadnych istotnych zmian dla krajowej gospodarki. Wynika to z tego, że nie należy spodziewać się rewolucji w polskiej gospodarce. Ankietowani zakładają stabilizację w kolejnych miesiącach.

SKANER-MSP-3Q2016-RAPORT-KRB2B-10

Podobnie przedsiębiorcy odpowiadali na pytania dotyczące ich firm. 51,3% badanych powiedziało, że ich sytuacja nie zmieni się, 33,2% uważa, że kondycja ich firm polepszy się, a odmiennego zdania jest jedynie 8,3% ankietowanych.

SKANER-MSP-3Q2016-RAPORT-KRB2B-14

Wskaźnik KERNA
Jak już wcześniej pisaliśmy, wskaźnik nastrojów KERNA nieznacznie wzrósł o 1,48 pkt. W tej chwili wynosi minus 53,95 pkt. i jest najwyższy od kwietnia 2014 roku. Wynika to głównie z dobrych ocen minionych trzech miesięcy, zarówno jeśli chodzi o krajową gospodarkę, jak i kondycję własnych firm. Poprawę sytuacji gospodarczej zauważają przede wszystkim małe i średnie firmy, rzadziej te małe zatrudniające do 10 osób.

SKANER-MSP-3Q2016-RAPORT-KRB2B-15

INDEX ZAIR
INDEX ZAIR

obrazuje skalę zakupów prowadzonych przez firmy MŚP. Oparty jest na wskazaniach wydatków na inwestycje i rezygnacji z planów zakupowych. W tej edycji badania odczyt spadł minimalnie o 0,3 pkt. i wynosi minus 60,20 pkt. Warto jednak podkreślić, że to wciąż jeden z najlepszych wyników od początku istnienia badań. Dla porównania wspomnijmy, że w analogicznym momencie poprzedniego roku ZAIR uzyskał wynik minus 75,00 pkt. Wśród inwestycji wymienianych przez przedsiębiorców najczęściej powtarzają się remonty hal i pomieszczeń oraz zakup nowego oprogramowania. Coraz więcej firm zamierza zainwestować także w infrastrukturę telekomunikacyjną oraz sklep internetowy.

opr. DŻ
ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments