Sekatory sieciowe Bosch AHS

Pielęgnacja żywopłotów i krzewów jest czasochłonnym zajęciem. Wyposażając się jednak we właściwe elektronarzędzia, można sprawić, że te zabiegi ogrodowe staną się czystą przyjemnością.

 

 

 

Łatwo policzyć, że kwadratowa działka o powierzchni 1000 m kw. może mieć maksymalnie obwód o długości ok. 126 m. Jeśli założymy, że chcemy się odgrodzić od sąsiadów roślinnością tylko z trzech boków, to do zasadzenia i późniejszej pielęgnacji będziemy mieli ok. 95 m żywopłotu lub innych krzewów podobnego typu (np. grab)! Choć roślin takich nie trzeba ciąć jak trawy – co

tydzień – to jednak nawet pielęgnacja co 2-3 tygodnie może zająć bardzo dużo czasu i może być męcząca, zwłaszcza gdy wysoki żywopłot wymaga cięcia sekatorem uniesionym nad głową. Żeby praca w ogrodzie nie stała się koszmarem, warto do takich prac wyposażyć się w elektronarzędzia, np. w porządne sekatory. Z odpowiednio dobranym do wielkości ogrodu narzędziem dbanie o roślinność będzie czasem relaksu i odpoczynku.

Oferta „zielonych” sekatorów Bosch jest bardzo bogata. Wielkość i parametry 10 maszyn są tak dobrane, by każdy znalazł właściwe elektronarzędzie. W portfolio znajdziemy i małe sekatory do cięcia niewielkich nasadzeń i mocne modele przeznaczone do wręcz profesjonalnej pielęgnacji dojrzałych i rozrośniętych żywopłotów. Każdy model ma specyficzne właściwości, które wykorzystuje się w konkretnych sytuacjach ogrodowych.

Sekatory Bosch AHS to klasyczne i niezawodne konstrukcje. Elementami tnącymi są tutaj listwy o długościach od 45 do 70 cm, które składają się z dwóch części – nieruchomej dolnej i ruchomej górnej. Gdy pęd rośliny trafia między nieruchome „widełki”, jest obcinany przez przesuwający się nóż. Odległości między poszczególnymi ostrzami decydują o maksymalnej grubości pędu, który uda nam się obciąć. W zależności od wielkości sekatora będzie to od 16 do aż 34 mm. Niektóre modele AHS (te najmocniejsze) wyposażone są dodatkowo w funkcję piłowania. Ten tryb pracy polega na tym, że gałąź o grubości do 38 mm nie dostaje się bezpośrednio między zęby listwy tnącej, a jest cięta końcówką zęba jak zwykłą piłą płatnicą. Warto podkreślić, że modele z grupy średniej i najwyższej wyposażone są w osłonę Protector. To metalowy element w kształcie litery „T” umieszczony na końcu listwy, który chroni jej ruchomą część przed mechanicznymi uszkodzeniami w wyniku zetknięcia się np. ze ścianą (jest to przydatne przy cięciu żywopłotu przy murze).

Długość listwy tnącej jest jednym z wyznaczników klasy danego modelu sekatora (do małych, średnich lub dużych żywopłotów). Im jest ona dłuższa, tym cięcie jest efektywniejsze. Drugim podstawowym wyznacznikiem możliwości tego typu sprzętu ogrodowego jest zastosowany do napędu silnik. W sekatorach Bosch AHS spotkamy więc niewielkie silniki o mocy 420 i 450 W, trochę mocniejsze motory 550 i 600 W i najmocniejsze jednostki 700-watowe. Każdy sekator charakteryzuje się taką samą maksymalną prędkością skokową 3400 min-1.

W dwóch modelach z silnikami 700-watowymi (AHS 70-34 i 65-34) wprowadzono system Anti Blocking. Jest to inteligentny układ, który zapobiega blokowaniu się ostrzy listwy na gałęzi za grubej lub twardej do przecięcia za jednym razem. Elektronika rozpoznaje, że pęd, który ma być przecięty, jest za gruby, cofa nóż, wykonuje kolejne powtórzenie i jeśli uzna, że zadania nie da się wykonać, pozostawia listwę z nożem w pozycji otwartej. Użytkownik może bez problemu wyjąć gałąź spomiędzy noży i przeciąć ją np. akumulatorową piłą do gałęzi Bosch Keo.

Wszystkie sekatory sieciowe Bosch AHS charakteryzują się najwyższą dbałością o komfort pracy. Urządzenia są bardzo dobrze wyważone, a dodatkowo ciężar każdego sekatora został zmniejszony o około 10-15% w porównaniu z poprzednim modelem, co sprawia, że nawet długotrwałe cięcie z narzędziem uniesionym nad głową nie męczy ramion. Dzięki zastosowaniu dodatkowego uchwytu pałąkowego

w przedniej części sekatora sprzęt może być swobodnie obsługiwany zarówno przez osoby prawo-, jak i leworęczne. Miękkie okładziny soft grip na częściach chwytnych redukują wibracje przenoszona na ciało użytkownika, ale również gwarantują pewny chwyt podczas pracy.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments