Ręczne pilarki tarczowe (część I). Podstawowe typy

Ręczne pilarki tarczowe to elektronarzędzia przeznaczone głównie do prostoliniowego cięcia drewna i materiałów drewnopochodnych. Można nimi także obrabiać tworzywa sztuczne, gazobeton, gips, aluminium oraz inne metale lekkie i kolorowe.

Ręczne pilarki tarczowe to elektronarzędzia, w których jako narzędzia robocze wykorzystuje się piły tarczowe. Można więc powiedzieć, że są one urządzeniami służącymi do napędu takich pił. Stąd materiałowe zastosowanie tych pilarek de facto określa przeznaczenie narzędzi roboczych w nich stosowanych. Maszyny te zwykło się wykorzystywać do cięcia drewna i materiałów drewnopochodnych. Ponieważ postęp technologiczny doprowadził do wynalezienia pił tarczowych przeznaczonych do cięcia takich materiałów, jak: tworzywa sztuczne, gazobeton, gips,

aluminium czy inne metale lekkie i kolorowe, pilarki te mogą być stosowane do ich obróbki.


Wśród ręcznych pilarek tarczowych wyróżnia się cztery podstawowe ich wykonania: (1) pilarki standardowe ze stałym klinem, (2) zgłębiarki z klinem ruchomym, (3) pilarki kolumnowe oraz (4) ukośnice. Pilarki standardowe mają na stałe zamocowany klin rozdzielający, który uniemożliwia pionowe zagłębianie się piły w materiale obrabianym. Maszyny te mogą jedynie ciąć wzdłużnie od czoła. Zgłębiarki mają klin ruchomy, który podnosi się do góry, jeśli zagłębiamy pionowo piłę w element obrabiany. Kiedy zagłębiane zostanie wykonane i rozpoczynamy cięcie wzdłużne, klin z powrotem wraca na swoje miejsce za piłą za sprawą specjalnego mechanizmu sprężynowego. Pilarki kolumnowe mają zespół napędowo-tnący zamontowany na pionowych kolumnach podstawy. Dzięki temu zespół ten można podnosić i opuszczać równolegle do pionu. Takie rozwiązanie umożliwia pionowe zagłębianie się piły tarczowej w materiale bez konieczności podnoszenia klina rozdzielającego, który jest na stałe zamocowany i nieruchomy, tak jak w pilarkach standardowych. Ukośnice to pilarki półstacjonarne, których zespół napędowo-tnący zamocowany jest na ruchomym ramieniu nad stołem do cięcia. Cięcie ukośnicami wykonuje się przez opuszczenie zespołu tnąco-napędowego w dół i/lub przez wywieranie nim posuwu w płaszczyźnie poziomej, przy czym nie wszystkimi tego typu maszynami można ciąć wzdłużnie. W artykule zajmiemy się wyłącznie standardowymi pilarkami tarczowymi.

Na rynku dostępne są dwa podstawowe wykonania standardowych pilarek tarczowych: (1) profesjonalne i (2) amatorskie. Pierwsze są przeznaczone dla profesjonalistów i do wykonywania cięższych zadań na budowach, podczas remontów, wykonywania wystroju wnętrz czy prac w warsztatach itp., a drugie – dla majsterkowiczów oraz do niezbyt intensywnego użytku domowego.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments