Prawidłowe cięcie szlifierką kątową

Szlifierki kątowe to bardzo popularne narzędzia i dlatego należałoby się spodziewać, że wszyscy wiedzą, jak prawidłowo oraz bezpiecznie nimi pracować. Okazuje się jednak, że tak nie jest. Dlatego postanowiliśmy podjąć zdawałoby się banalny temat prawidłowej pracy szlifierką kątową.

Szlifierki kątowe stosuje się do wykonywania dwóch podstawowych operacji: cięcia i szlifowania. Najpierw zajmiemy się cięciem. Wykorzystuje się do niego dwa podstawowe rodzaje narzędzi: korundowe ściernice tarczowe i tarcze diamentowe. W niniejszym artykule zajmiemy się cięciem elementów metalowych z wykorzystaniem korundowych ściernic tarczowych. W zależności od sposobu trzymania szlifierki iskry

będą lecieć albo na operatora (zdjęcie 2.), albo w kierunku przeciwnym, czyli od niego (zdjęcie 1.). Konsekwencją trzymania szlifierki pokazanego na zdjęciu 2. jest słaba widoczność linii cięcia oraz duże ryzyko zaprószenia ognia i powstania pożaru, a także znaczne przyspieszenie zużycia ubrania roboczego. Jak wiadomo, iskry, ponieważ mają wysoką temperaturę, niszczą włókna tkaniny ubraniowej, a nawet w skrajnych przypadkach mogą doprowadzić do jej zapalenia się. Dlatego taka pozycja szlifierki podczas cięcia jest nieprawidłowa i niebezpieczna dla operatora. Jednakże dopuszcza się takie cięcie, o ile operator stanie z boku i iskry nie będą leciały a jego ubranie. Jednakże w dalszym ciągu jego mankamentem będzie słaba widoczność linii cięcia.
Prawidłowe trzymanie szlifierki pokazuje zdjęcie 1. Daje ono dobrą widoczność linii cięcia i iskry kieruje od operatora. Jednakże takie skierowanie iskier nie zabezpiecza nas przed zaprószeniem ognia w warsztacie. Dlatego należy odseparować od ich destrukcyjnego wpływu zarówno pracowników warsztatu, jak i przedmioty znajdujące się w nim. W tym celu powinniśmy użyć specjalnej niepalnej przesłony, np. wykonanej z blachy.
Nadmieniamy, że do przygotowania ilustracji do niniejszego artykułu wykorzystaliśmy nową szlifierkę kątową Milwaukee AGVM 26-230 na tarcze o średnicy 230 mm, bogato wyposażoną technicznie, m.in. w systemy antywibracyjne, mającą moc 2600 watów.

Fot. 1. Prawidłowe trzymanie szlifierki kątowej

Fot. 2. Nieprawidłowe trzymanie szlifierki kątowej

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

4 komentarzy do "Prawidłowe cięcie szlifierką kątową"

avatar

Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
mysliwy
mysliwy
4 miesięcy 9 dni temu

Witam iskry od siebie?ciekawe co będzie jak katowka ci się za kleszczy w metalu-dostaniesz nią po ciele.iskry na siebie +zaklaszczenie wyrwie ci ją z rąk i ucieknie.pomysł.

pins
4 miesięcy 7 dni temu

Proszę dokładnie sformułować swoje uwagi. Naszym zdaniem, artykuł pokazuje prawidłową pracę szlifierką (był konsultowany ze specjalistą BHP). Iskry nie mogą być skierowane na operatora, bo to niszczy ubranie robocze, jak też grozi jego zapaleniem. Co do zakleszczenia szlifierki – jest ono równie niebezpieczne w obu pozycjach (prawidłowej i nieprawidłowej), dlatego maszyna powinna mieć sprzęgło mechaniczne lub elektroniczne (tzw. kick back stop). Pozdrawiamy portalnarzedzi.pl

Jarek Szulczewski
Jarek Szulczewski
3 miesięcy 4 dni temu
Bardzo dobrze mówisz! Takie farmazony wypisują Ci, którzy są bhp-owcami w teorii, a nigdy nie pracowali gumówką. Przecież artykuł​ ten, nie traktuje w ogóle o sytuacji zaklinowania tarczy i odrzutu szlifierki na operatora. Szlifierki kątowe, zwłaszcza te 230- tki, potrafią zabić, lub poranić człowieka w ten sposób. Jeszcze jedna rzecz, najistotniejsza! Dlaczego nieraz pokazują zdjęcia, jak ludzie tną szlifierkami, z rękojeścią wkręconą prostopadle do tarczy. Kiedyś szlifierki nie miały w ogóle opcji wkręcenia tam rękojeści. Ta pozycja jest moim zdaniem dedykowana do szlifowania zgrubnego powierzchni, gdy przy wkręceniu z boku brakuje nam siły przy lekkim docisku, zwłaszcza podczas dłuższej pracy.… Czytaj więcej »
pins
3 miesięcy 4 dni temu

Dziękujemy za dobre porady, przydadzą się naszym czytelnikom. Nadmieniamy, że ryzyko zakleszczenia tarczy zależy od mocowania materiału i jego wspomnianych przez komentatorów ewentualnych naprężeń, zaś ryzyko odniesienia obrażeń zależy też od usytuowania szlifierki względem materiału. W przypadku pracy nad materiałem, pozycja z iskrami „do” operatora jest bardziej niebezpieczna niż „od”. Nie ma więc uniwersalnych rozwiązań i rodzaj pracy należy dostosowywać do danej sytuacji roboczej.

pozdr. portalnarzedzi.pl

wpDiscuz