Piły otwornice (część II c). Konstrukcja

Uzębienie HSS pił stosowanych w otwornicach jest drobne o małym kącie natarcia albo rozwierane (piły cylindryczne), albo prostoliniowe (okrągłe piły paskowe).

Na rynku spotykane są piły cylindryczne z zębami rozwieranymi o zmiennej podziałce (progresywnej, 4/6 TPI). Zaletą pił z zębami rozwieranymi jest większa łatwość wykonywania nimi otworów, ponieważ rzaz (okrągły rowek wycinany przez narzędzie) jest szerszy niż grubość boku korpusu narzędzia, co zmniejsza tarcie podczas obróbki, powodując, że energia dostarcza przez maszynę jest efaektywniej wykorzystywana w procesie wycinania otworu. Pozwala to także lepiej odprowadzać ciepło powstałe wskutek pracy, a także wióry. Stąd rozwarcie zwiększa

zarówno wydajność pracy, jak i trwałość otwornicy.

Zęby pił bimetalowych są albo zbliżone swym kształtem do hakowych (piły cylindryczne), albo stożkowe (piły paskowe). Aby zwiększyć zakres stosowania tych narzędzi (zob. wyżej), stosuje się zęby z małymi kątami natarcia. Warto tu jednak zaznaczyć, że narzędziami tymi wycina się zgrubnie lub średnio dokładnie, stąd możliwe jest dla nich dobranie uniwersalnego uzębienia.

Jak już wspominaliśmy, produkuje się otwornice posiadające zęby z węglików spiekanych (HM). Ich korpusy wykonano ze stali HCS, zaś zęby przylutowano w wysokiej temperaturze. Zęby te mają bardzo mały ujemny kąt natarcia, co umożliwia obrabianie nimi materiałów bardzo twardych i abrazyjnych, np. ceramiki. Jeśli chodzi o trwałość tych narzędzi, to przyjmuje się, że mają większą żywotność w porównaniu z bimetalowymi. Należy pamiętać, że faktycznie trudno zweryfikować to twierdzenie, ponieważ narzędzia te mają inne, choć krzyżujące się, zakresy zastosowań, a ich trwałość nie zależy tylko od materiału, z jakiego są wykonane, lecz od sposobu pracy i rodzajów obrabianych elementów. Dlatego takie porównania o charakterze ogólnym są często mylące i nieadekwatne.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments