Piły otwornice (część I). Podstawowe informacje

Otwornice to narzędzia służące, jak sama ich nazwa wskazuje, do wykonywania otworów (okrągłych) głównie pod rury wentylacyjne, sanitarne i wodno-kanalizacyjne oraz odpływowe puszki rozdzielcze, rozgałęźne i kontaktowe, zamki, oświetlenie halogenowe itp. Narzędzia te wykorzystują głównie elektrycy, instalatorzy sanitarni i monterzy klimatyzacji oraz stolarze.

Piły otwornice nazywa się czasami wiertłami składanymi z powodu ich stosowania do wykonywania okrągłych otworów, jednakże zasadniczo, ze względu na budowę ich głównej części roboczej (cylindryczny lub okrągły brzeszczot), powinny być one zaliczane do małych pił cylindrycznych lub narzędzi kombinowanych. Obecnie produkuje się otwornice o średnicach od 14 do 210 mm.

Taki dobór ich średnic wynika, po pierwsze z tego, że nie opłaca się ich stosować do otworów mniejszych nich 14 mm ze względu na ekonomię, ergonomię oraz wydajność pracy, a po drugie z tego, iż pole ich użycia w szeroko pojętym instalatorstwie i stolarstwie nie wymaga wykorzystania narzędzi o średnicy większej niż 210 mm. Jak wspominaliśmy, są one wykorzystywane do wykonywania otworów pod rury wentylacyjne, sanitarne i wodno-kanalizacyjne oraz odpływowe puszki rozdzielcze, rozgałęźne, kontaktowe, zamki, oświetlenie halogenowe itp. Obrabia się nimi drewno miękkie, twarde i warstwowe, płyty wiórowe, fornirowane i laminowane, sklejkę, płyty gipsowe i gipsowo-cementowe, eternit, cegłę pełną, mur, ceramikę budowlaną, szkło akrylowe, tworzywa sztuczne, aluminium, miedź i metale nieżelazne, stal nierdzewną, żeliwo, staliwo itd. Jak widać, pod względem obróbki różnorodnych materiałów, otwornice zasługują na miano narzędzi uniwersalnych, co wynika z tego, że faktycznie są rodzajem kompaktowych pił. Dlatego ich zakres zastosowania jest np. podobny do brzeszczotów do wyrzynarek.

Piły otworowe, w zależności od ich uchwytu mocującego, mogą być napędzane wiertarkami udarowymi i bezudarowymi, wiertarko-wkrętarkami udarowymi i bezudarowymi wyposażonymi w uchwyt dodatkowy, a także elektropneumatycznymi młotkami obrotowymi mającymi funkcję wiercenia bezudarowego. W przypadku wykorzystywania otwornic w wiertarkach udarowych i obrotowych młotkach elektropneumatycznych należy włączyć w tych elektronarzędziach funkcję pracy bezudarowej.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments