Nasz test: akumulatorowy młot kombi Hilti TE 30-A36

Na rynku elektronarzędzi dostępny jest już najmocniejszy akumulatorowy młot kombi (wiercąco-kujący) Hilti TE 30-A36, który swoimi możliwościami znacznie przewyższa klasyczne modele sieciowe z uchwytem SDS-plus. Sztandarowymi cechami Hilti TE 30-A36 są bezszczotkowy silnik, unikalne systemy bezpieczeństwa AVR i ATC i akumulator 36 V o pojemności aż 6,0 Ah.

 

Akumulatorowy młotkombi TE 30-A36 to najmłodsze dziecko Hilti. Każdy kolejny produkt tej firmy to nowe wyzwanie dla konkurentów. Tym razem konstruktorzy z Hilti stworzyli akumulatorowe dzieło, które w porównywalnej klasie urządzeń akumulatorowych i sieciowych nie ma praktycznie konkurencji. Dzięki zastosowaniu litowo-jonowych ogniw o pojemności aż 6,0 Ah i napięciu 36 V prezentowany młot

parametrami efektywności wiercenia przewyższa średnio o 30% porównywalne wagowo modele sieciowe. Jeśli dodamy do tego bezobsługowy i bardzo wydajny silnik bezszczotkowy, to otrzymamy obraz prawie idealnej maszyny do wiercenia udarowego w betonie, murze i kamieniu naturalnym za pomocą wierteł SDS-plus oraz do lekkiego podkuwania. Ale od początku.

Hilti_TE30-A36_01

Młot Hilti TE 30-A36 ma klasyczną konstrukcję w kształcie litery „D”. Co bardzo ciekawe, duży akumulator jest tak mocowany w dolnej części rękojeści, że tworzy z obudową zwartą całość. Sercem nowego młota jest nowoczesny i bardzo wydajny silnik o bezszczotkowej konstrukcji. Najbardziej usterkowe elementy – szczotki i komutator – zostały wyeliminowane, a za generowanie siły elektromechanicznej wprawiającej wirnik w obrotowy ruch odpowiada elektronika, która umożliwia też precyzyjne sterowanie jego pracą. Taka jednostka napędowa jest bezobsługowa, wydajniejsza (bo wyeliminowano straty energii spowodowane iskrzeniem), lżejsza i trwalsza od konstrukcji klasycznych (komutatorowych). Silnik przez przekładnię zapewnia młotowi maksymalne obroty wynoszące 853/min. Z jednostką napędową współpracuje wydajny mechanizm udaru elektropneumatycznego, który wytwarza do 4500 uderzeń na minutę, każde z energią 3,6 J. Tym samym wydajnością młot Hilti przewyższa wszystkie dostępne na rynku urządzenia sieciowe i akumulatorowe z uchwytem SDS-plus. Nowe elektronarzędzie Hilti może pracować w trzech trybach – wiercenia, wiercenia z udarem i podkuwania. Ich zmiany dokonuje się za pomocą pokrętła umieszczonego z boku obudowy. Ma ono także czwarte ustawienie, które pozwala swobodnie obracać zamocowany w uchwycie osprzęt (wiertło lub dłuto) i optymalnie dostosować go do obrabianej powierzchni czy elementu. Hilti TE 30-A36 ma klasyczny uchwyt SDS-plus (TE-C). Osprzęt mocuje się w nim automatycznie, czyli do osadzenia w gnieździe wiertła lub dłuta nie trzeba odciągać pierścienia blokującego, wystarczy je wcisnąć, a kliknięcie oznacza prawidłowy montaż.
Hilti TE 30-A36 wywiercimy w betonie wiertłem udarowym otwór o maksymalnej średnicy 28 mm (optymalny zakres wiercenia to 10-20 mm), a koronką – 68 mm. Ponieważ urządzenie dysponuje dość dużą prędkością obrotową, można nim z powodzeniem wiercić w drewnie czy w stali. Sprzęt bez problemu poradzi sobie z wykonaniem w tych materiałach otworów o średnicach odpowiednio 25 i 13 mm.

W układzie napędowym Hilti TE 30-A36 zastosowano elektroniczny system ATC, który zatrzymuje maszynę, gdy dojdzie do zablokowania wiertła lub korony. Jest on de facto elektrycznym uzupełnieniem sprzęgła mechanicznego, które natychmiast rozłącza wiertło i silnik, zatrzymując przy tym jednostkę napędową w ułamku sekundy. System aktywnej kontroli momentu obrotowego ATC jest unikalnym rozwiązaniem Hilti. W przypadku blokady wiertła zabezpiecza operatora przed gwałtownym obrotem korpusu maszyny, a tym samym redukuje do minimum ryzyko doznania przez użytkownika poważnych obrażeń podczas pracy. Konstruktorzy Hilti nie zapomnieli o rozwiązaniach podwyższających wygodę pracy. Na szczególną uwagę zwraca aktywny system tłumienia wibracji AVR. Wpływa on znacząco na wygodę operowania, a zatem wydłuża dopuszczalny przez prawo czas pracy maszyną.

Hilti_TE30-A36_02

Reasumując, Hilti TE 30-A36 jest najbardziej zaawansowanym technicznie młotem akumulatorowym klasy SDS-plus dostępnym obecnie na rynku, oferującym przy tym największą wydajność wiercenia, najdłuższy czas pracy na jednym ładowaniu

akumulatora, jak też najwyższy stopień bezpieczeństwa pracy. Jeśli dodamy do tego trwałość, z której słyną elektronarzędzia Hilti, to otrzymujemy wręcz idealną maszynę, o której marzy większość fachowców trudniących się pracami budowlanymi.

Młot wiercąco-kujący Hilti TE 30-A36, podobnie jak wszystkie pozostałe elektronarzędzia Hilti, jest objęty programem „Serwis na całe życie”. Zgodnie z nim, serwisowanie i konserwowanie urządzeń Hilti jest absolutnie bezpłatne przez 2 lata. Po tym okresie Hilti proponuje program „Ograniczonych Kosztów Napraw”, który – dzięki uproszczonej procedurze – gwarantuje szybką naprawę i nieprzekraczalny poziom kosztów. Dodatkowo, przez cały okres użytkowania urządzeń wszelkie usterki wynikające z wad fabrycznych i materiałowych są usuwane bezpłatnie w ramach dożywotniej gwarancji producenta.

W redakcyjnym teście praktycznym testowaliśmy nowy młot Hilti w tzw. optymalnych zadaniach udarowych. W trzech próbach przewiercaliśmy betonowy krawężnik o grubości 120 mm (beton B45), wykorzystując do tego 4-ostrzowe wiertła Hilti TE-C (SDS-plus). Najpierw użyliśmy wiertła 12 mm (czas wiercenia– 10,04 s), a następnie 16 mm (13,87 s), zaś na końcu 20 mm (18,95 s). Uzyskane wyniki, pokazujące osiągi młota w optymalnym zakresie pracy, są rewelacyjne i biją konkurencję na głowę, tzn. od 100 do 200% lepsze niż rezultaty uzyskane przez ostatnio testowane w warsztacie redakcyjnym młoty sieciowe SDS-plus o mocy 800 watów. W próbach podkuwania, a de facto przełamywania za pomocą spiczaka elementów z betonu B45 o grubości 4-5 cm, Hilti TE 30-A36 radziło sobie także bardzo sprawnie. Nasze próby pokazały, że udarowe roboty wykonamy tą maszyną zarówno bardzo szybko, jak i sprawnie.

Podsumowując, testy redakcyjne potwierdziły wysoką klasę hiltowskiego urządzenia , które obecnie – naszym zdaniem – nie ma na rynku godnego siebie konkurenta zarówno pod względem zaawansowania technicznego, jak wydajności oraz bezpieczeństwa pracy.

Autor: Marek Pudło, pins 

 

Dane techniczne akumulatorowego młota kombi Hilti TE 30-A36

Obroty853/min
Maksymalna liczba udarów4500 udarów/min
Energia pojedynczego udaru3,6 J
Maks. średnica wiercenia wiertłami w betonie/stali/drewnie28 (wiertło), 68 (korona)/13/25 mm
Rodzaj baterii/napięcie/pojemnośćLi-Ion/36 V/6 Ah
Waga (z baterią)4,9 kg
ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments