Nasadki (część I) Podstawowe informacje

Nasadki, zwane też kluczami nasadowymi, to popularne narzędzia służące do wkręcania lub wykręcania śrub, nakrętek i wkrętów. Mogą być napędzane mechanicznie lub ręcznie.

Nasadki zalicza się do narzędzi montażowych. Wśród nich można wyróżnić dwie podstawowe grupy: nasadki przeznaczone do (1) napędu ręcznego i mechanicznego nieudarowego (dla wygody opisu nazwiemy je bezudarowymi) oraz (2) udarowe do mechanicznego udarowego. Pierwsza grupa tych narzędzi może być napędzana przez takie elektronarzędzia, jak: wiertarki udarowe i bezudarowe, wkrętarki, wiertarko-wkrętarki oraz młotki obrotowe SDS-plus. Urządzenia te nie generują poprzecznych udarów i aplikują moment obrotowy wzrastający liniowo. Nasadki udarowe przeznaczone są do stosowania w kluczach

i zakrętarkach udarowych, mają wzmocnioną budowę, co umożliwia aplikowanie za ich pośrednictwem udarów poprzecznych, a więc momentu obrotowego o charakterystyce skokowej. Nasadki udarowe można też napędzać wcześniej wspomnianymi urządzeniami, czyli wiertarkami udarowymi i bezudarowymi, wkrętarkami, wiertarko-wkrętarkami oraz młotkami obrotowymi SDS-plus. Jednakże nasadki bezudarowe kompletnie nie nadają się do stosowania w kluczach i zakrętarkach udarowych, gdyż ich wytrzymałość na udary jest niewielka. Oba rodzaje nasadek produkuje się w rozmiarach metrycznych i calowych.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments