Narzędzia marki Unior

UNIOR jest znaną na całym świecie firmą cenioną za wysokie kompetencje w dziedzinie obróbki metalu. Własne biura rozwoju dają UNIORowi pozycję ważnego dostawcy dla przemysłu motoryzacyjnego.

Wykorzystując własne tradycje technologiczne oraz własnego projektu wysokiej jakości maszyny, GRUPA UNIOR jest dostawcą narzędzi przeznaczonych dla amatorów i dla profesjonalistów. Dzięki wszechstronnej znajomości procesów technologicznych UNIOR jest też doskonałym partnerem podczas opracowywania rozwiązań automatyzujących obróbkę metali.


Jak UNIOR produkuje szczypce?

UNIOR to doskonała marka dla profesjonalistów oraz rzemieślników dbająca o ciągły rozwój narzędzi

ręcznych. Śledzi ona zapotrzebowania profesjonalistów i rzemieślników na całym świecie. Materiały najwyższej jakości i oryginalne projekty są podstawą do opracowania najbardziej praktycznych, efektywnych i wytrzymałych narzędzi ręcznych – asortyment ponad 5500 pozycji. Narzędzia są dostępne dzięki rozwiniętej sieci dystrybucji. UNIOR jest ważnym dostawcą dla europejskiego przemysłu.
Jeden z ważniejszych działów katalogu narzędzi UNIOR stanowią szczypce. Produkuje się je w specjalnym procesie technologicznym. Najpierw arkusz stali jest przycinany do odpowiedniego kształtu na wycinarce. Potem surowiec jest umieszczany w matrycy prasy, gdzie jest odkuwany na zadany kształt pary szczęk. W procesie kucia materiał jest rozgrzewany i kształtowany w taki sposób, który zapewni odpowiednie ułożenie włókien w jego strukturze. Pozwala to na osiągniecie najwyższej możliwej wytrzymałości na duże dynamiczne obciążenia. Następnie z odkutego elementu usuwa się nadmiar materiału powstały podczas kucia matrycowego. Jest to wykonywane z użyciem specjalnych narzędzi, które docinają odkuwkę do wymaganego kształtu. Niektóre produkty są ogrzewane przed trymowaniem w celu zmniejszenia mechanicznej deformacji, co pozwala uzyskać wysokiej jakości bazę do dalszej obróbki mechanicznej.

Potem w specjalnej obrabiarce CNC nawiercany jest otwór, który posłuży za punkt połączenia dwóch części szczypiec, zapewniając precyzyjną i długotrwałą ich pracę. Następnym etapem produkcji jest przeciąganie – z użyciem specjalnego narzędzia nadawany jest szczypcom ostateczny kształt. Ten etap technologiczny obejmuje również nacięcie ząbków na szczękach, które gwarantuje pewne chwytanie elementów o różnych kształtach.
Następnie na obrabiarce CNC wykonuje się ostrza tnące, dzięki czemu z najwyższą precyzją pasują do siebie. Teraz szczypce mogą być nitowane, czyli zmontowane. Na tym etapie produkcji jest bardzo istotne, aby uzyskać mocne połączenie i jednocześnie zapewnić możliwość poruszania się szczęk szczypiec bez konieczności użycia nadmiernej siły.

Zmontowane szczypce szlifuje się na mokro. Celem tej operacji jest wyrównanie powierzchni narzędzi i usunięcie ewentualnych różnic wymiarowych, które mogły powstać jako konsekwencja tzw. marginesów tolerancji używanych podczas odkuwania lub na etapach obróbki mechanicznej lub nitowania. Następnie kontynuuje się szlifowanie na szlifierce taśmowej w celu nadaniu nieobrobionym powierzchniom wymaganej jakości.
Po szlifowaniu narzędzia poddawane są ulepszaniu cieplnemu, czyli hartowaniu olejowemu. Ten rodzaj obróbki zapewnia najlepszą strukturę materiału, nadając finalnemu produktowi wysoką wytrzymałość. Jakościowa obróbka cieplna poprawia właściwości mechaniczne materiału, dając szczypcom wysoką żywotność.

Po obróbce cieplnej szczypce poddawane są kolejnemu procesowi szlifowania. Celem jego jest wyrównanie powierzchni i usunięcie tlenków powstałych w czasie hartowania. Szlifowane powierzchnie, wyrównane i dokładne, nadają produktowi lepszy wygląd. Potem szczęki szczypiec są utwardzane indukcyjnie. Ostrza tnące szczypiec muszą być pokryte bardzo cienką warstwą niezwykle twardego materiału, co sprawi, że cięcie bardzo twardych przedmiotów i nie spowoduje uszkodzeń szczęk.
Po utwardzaniu indukcyjnym przeprowadza się końcowe szlifowanie. Przy użyciu szlifierki taśmowej pozostałe nieobrobione powierzchnie otrzymują wymaganą jakość. Teraz kolej na przeprowadzenie procesu chromowania powierzchni i jej polerowania.
Szczypce są pokrywane galwanicznie cienką warstwą niklu i chromu, co zabezpiecza je przed utlenianiem i korozją. Nadaje to im również estetyczny wygląd i srebrzystą barwę.

Potem narzędzia znakuje się laserem. Przy użyciu nowoczesnego procesu znakowania laserowego, szczypce są trwale oznaczone, co ułatwia ich identyfikację. Jest to

również pomocne w wyborze narzędzi o właściwych parametrach.
W końcowej fazie produkcji montuje się rękojeści plastikowe. Dzięki nim użytkownik może pewnie chwytać narzędzia w każdych warunkach pracy. Ostatnią fazą produkcji jest smarowanie i kontrola szczypiec. Ruchome części szczypiec wymagają smarowania. Podczas kontroli sprawdza się, czy szczypce UNIOR mają oczekiwane parametry i jakość, jak również wygląd, aby mogły zawsze spełniać oczekiwania wymagających użytkowników narzędzi profesjonalnych.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments