Kosy spalinowe Hitachi CG 31EBS i CG 40EAS

Wiosenny sezon ogrodowy zbliża się wielkimi krokami.Już najwyższa pora, aby zacząć poszukiwania narzędzi do pielęgnacji roślin. Przyjrzyjmy się więc bliżej dwóm modelom kos spalinowych Hitachi.

 

 

I tak już bardzo bogata oferta tego typu narzędzi ogrodowych Hitachi zostaje poszerzona o kolejne dwie maszyny oznaczone jako CG 31EBS i CG 40EAS. Są to wręcz siostrzane kosy średniej mocy przeznaczone zarówno do amatorskiej, jak i profesjonalnej pracy przy codziennej pielęgnacji terenów zielonych. Urządzenia przeznaczone są dla wszystkich, którzy dbają zarówno o komfort swojej pracy, jak i ekologię.
Najważniejszym elementem

konstrukcji obu kos są oczywiście silniki. Obie jednostki napędowe to nowoczesne silniki dwusuwowe wykonane w technologii PureFire. Można nazwę tę przetłumaczyć na „czystą moc”. Okazuje się bowiem, że motory Hitachi zastosowane w obu kosach są bardzo ekologiczne – i pod względem ilości emitowanych spalin, i generowanego hałasu wypadają lepiej niż inne konstrukcje dwusuwowe na rynku.
Już po symbolach nowych kos możemy wywnioskować, że różnią się one wielkością zastosowanych silników. W modelu CG 31EBS motor ma pojemność 30,8 cm3 i generuje 1,5 KM mocy. Z kolei w modelu CG 40EAS pracuje jednostka napędowa o pojemności 39,8 cm3 i mocy 1,8 KM. Do obu silników stosujemy mieszankę etyliny 95 i specjalnego oleju (Hitachi 2T), które są ze sobą połączone w proporcji 50:1. Zbiorniki na benzynę mieszczą odpowiednio 0,67 i 1 l paliwa.
W konstrukcji przekładni kosiarek zastosowano automatyczne sprzęgło, które załącza napęd przy małych obrotach. Do uruchamiania silników w obu modelach służą klasyczne rozruszniki linkowe. Rozruch wspomaga się systemem ssania i specjalną pompką, którą do gaźnika wtłacza się dodatkową ilość paliwa. Dodawanie „gazu” i zwiększanie prędkości obrotowej silników odbywa się za pomocą przełączników spustowych umieszczonych w prawych rączkach uchwytów (po palcem wskazującym). Nad nim (pod kciukiem) umieszczono przełączniki STOP, którym wyłącza się maszynę.
Na standardowym wyposażeniu obie kosy Hitachi mają zarówno głowice żyłkowe, jak i metalową tarczę gwiaździstą. Pierwszy rodzaj osprzętu z żyłką przeznaczony jest do koszenia mniej bujnej roślinności, głównie trawy. Jego zaletą jest możliwość pracy w miejscach, gdzie nie można użyć twardej tarczy, np. w pobliżu krawężników, wśród kamieni, w zakamarkach, gdzie nie widać dokładnie wirującej głowicy, a zastosowanie noża mogłoby być niebezpieczne z tego powodu. Głowica ma bardzo wygodny system automatycznego podawania żyłki bez potrzeby przerywania pracy. Spora moc silników pozwala bez problemu stosować w obu modelach kos Hitachi twarde ostrza. Skosimy nimi chwasty o najtwardszych łodygach. Zarówno żyłki, jak i noże tnące w dużej części są ukryte pod osłoną. Nie tylko chroni ona użytkowników przed ewentualnym zranieniem, ale również zapobiega rozrzucaniu koszonej roślinności.
Za komfort obsługi nowych kos spalinowych Hitachi CG 31EBS i CG 40EAS odpowiadają ergonomiczne uchwyty kierownicowe i system tłumiącym wibracje. Rękojeść w kształcie litery „U” zapewnia bardzo pewny chwyt maszyny. Cały „panel” sterowania kosą, składający się ze spustowego włącznika do sterowania przepustnicą i prędkością obrotową, oraz wyłącznik silnika umieszczono po prawej stronie. Wysokość „kierownicy” można zmieniać i dopasowywać ją do wzrostu użytkownika. Maszyny podczas pracy zawiesza się na wygodnej uprzęży szelkowej. Z kolei system antywibracyjny do minimum ogranicza drgania przenoszone z silnika i układu napędowego na ciało operatora.
Zatem, jak już wspominaliśmy, kosy spalinowe Hitachi CG 31EBS i CG 40EAS to urządzenia wygodne w obsłudze, nowoczesne i efektywne w pracy.

 

Dane techniczne kos spalinowych Hitachi CG 31EBS i CG 40EAS

Model

CG 31EBS

CG 40EAS

Pojemność skokowa (cm3)

30,8

39,8

Moc (KM)

1,5 KM

1,8 KM

Zbiornik paliwa (cm3)

670

1000

Waga (kg)

6,4

7,5

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

avatar

wpDiscuz