Korony diametowe HEGER

HEGER to jedna z wiodących w Europie firm produkujących narzędzia diamentowe, której ADIAM jest wyłącznym dystrybutorem na polskim rynku. Ich segmenty diamentowe produkowane są w Belgii, montowane (spawane laserowo ) w Niemczech. Produkty te gwarantują wysoki i stały poziom jakości, są też łatwo i stale dostępne, gdyż terminy dostaw nie przekraczają tygodnia.

 

 

 

Wiertła koronowe stanowią bardzo istotną część asortymentu narzędzi diamentowych przeznaczonych do stosowania w budownictwie. Zaś sprzedaż ich wynosi już około trzeciej części obrotu narzędziami diamentowymi. Są podstawowym

narzędziem zarówno dla firm świadczących usługi cięcia oraz wiercenia, jak i dla instalatorów z różnych branż. Diamentowe wiertła koronowe różnicuje się ze względu na:

  • przeznaczenie materiałowe – stary beton cementowy, beton zbrojony, materiały łatwo ścieralne, płytki okładzinowe itp.;
  • średnicę – od 6 do 1520 mm;
  • długość użyteczną – od 30 mm, przez standardowe 400/450 mm, wydłużane w jednym kawałku do 2 m i wreszcie wiertła skręcane do 27 m (najdłuższe sprzedane przez Adiama);
  • zamocowanie na wrzecionie wiertnicy – mufa UNC 1 1/4”,  czop 1/2”, DDU, DDI;
  • kształt segmentu – w szczególności ciągły pierścień lub pojedyncze elementy z różnorodnym w kształcie zakończeniem części roboczej („daszek” , „rowek” i wiele innych);
  • zamocowanie segmentu na rurze (lutowane twardym lutem srebrnym, spawane laserowo).

Każdy z wyżej przedstawionych parametrów jest praktycznie tak samo ważny z punktu widzenia prawidłowego przebiegu pracy.

Firma HEGER w ofercie podstawowej ma dwa typy segmentów. Titan HeroX jest przeznaczony głównie dla firm usługowych zajmujących się wyłącznie cięciem i wierceniem w żelbetonie. Z kolei typ Napoleon to produkt głównie dla firm instalacyjnych. Segmenty Titan HeroX o wysokości 10 mm są zaostrzone poprzez uformowane na powierzchniach roboczych pięciu niewielkich stożków, które zapewniają bardzo łatwe wejście w obrabiany materiał. Ponadto przez zastosowanie różnych receptur składu produkowane są standardowo w pięciu klasach twardości. Klasa C3 przeznaczona jest do najciężej zbrojonych żelbetów i twardych granitów, C4 – do szybkiego wiercenia w betonie z grubego i twardego kruszywa, C5 – do żelbetu z twardego kruszywa, C7 – to uniwersalne zastosowanie w żelbecie ze ścieralnym kruszywem i wreszcie C9 zapewnia dużą wydajność w materiałach łatwo ścieralnych. Trudno znaleźć na dzisiejszym rynku pełniejszą ofertę. Doceniają to w szczególności firmy usługowe, m.in. za korzystną relację ceny do wydajności. Mówiąc o wydajności w tym przypadku, szczególnie ważna jest szybkość wiercenia, choć oczywiście możliwa do wykonania ilość otworów ( mb długości otworów).

Segmenty Napoleon produkowane są w jednej klasie twardości i przeznaczone do uniwersalnego zastosowania w żelbecie. Tutaj z kolei rozpoczęcie pracy ułatwiają trzy wzgórki w kształcie napoleońskiego kapelusza. Osiągane przez nie wydajności są również na wysokim poziomie.

Zaletą segmentów firmy HEGER jest też to, że w swoim składzie nie zawierają kobaltu – do niedawna podstawowego składnika segmentów. Ze względu na swoje szkodliwe właściwości ten ciężki metal powinien być eliminowany ze środowiska. Wszystkie wiertła z oferty firmy HEGER oferowane przez ADIAM są spawane laserowo. Ten sposób łączenia segmentów diamentowych z ich stalowym nośnikiem (wiertła czy tarczy) jest obecnie najlepszym i coraz częściej stosowanym. Spawanie wiązką laserową zapewnia bardzo lokalnie ograniczony zakres ogrzania rury i segmentu, przebiega też bardzo szybko. Spawanie wiertła o średnicy 250 mm trwa poniżej 3 minut. Oczywiście spawane segmenty nie mogą zawierać diamentów w części ogrzewanej do temperatury około 1000°C. W dzisiejszej technologii wystarcza, kiedy tak zwana „stopka” (ang. backing zone) ma maksymalną grubość 2 mm. Połączenia spawane nie są wrażliwe na przegrzanie – można więc wiercić na sucho, są też znacznie bardziej wytrzymałe mechanicznie.

Firma ADIAM oferuje wiertła typu Titan i Napoleon spawane laserowo z zakresie średnic od 52 do 300 mm, wiertła lutowane w zakresie praktycznie od 0 do ∞, co w tym przypadku oznacza od 6 mm do 1520 mm. Adiam regeneruje korony, bez względu na ich rozmiar i pierwotny sposób mocowania segmentów. Używa do tego dowolnych segmentów wskazanych przez klientów i wykorzystuje do ich mocowania metodę lutowania srebrnym lutem. W firmie możliwy jest też zakup samych segmentów.

 

 

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments