Konferencja partnerów handlowych Makita Polska

7 czerwca br. w kołobrzeskim hotelu AQUARIUS SPA odbyła się konferencja partnerów handlowych Makity. Na tegoroczne spotkanie japoński koncern zaprosił 250 przedstawicieli ponad 120 firm, które dystrybuują jego elektronarzędzia i osprzęt w Polsce.

Tradycyjnie konferencję otworzył Artur Królikowski, dyrektor handlowy Makita Sp. z o.o., witając partnerów handlowych i przedstawiając japońskich gości: Munetoshi Goto’a – dyrektora sprzedaży i członka zarządu korporacji Makita, Yasushi Fukaya’ę – dyrektora sprzedaży Makita Europa i członka zarządu korporacji Makita, Kiyoshi Kawamori’ego – dyrektora departamentu eksportu na Europę w Makita Japonia. Na konferencji nie zabrakło także Kenichi Ohara’y – dyrektora Generalnego Makita Polska i prezesa

zarządu Makita Sp. z o.o. Najpierw głos zabrał Munetoshi Goto: – Z wielkim honorem witam naszych polskich partnerów handlowych w okresie poprzedzającym 20-lecie Makity Polska. Mam też przyjemność zaanonsować, że wkrótce Makita będzie obchodziła jubileusz swojego 100-lecia. Dziękuję też wszystkim za mocne wsparcie dla naszego biznesu w Polsce. W 2013 r. Makita Polska ponownie zwiększyła swoje obroty, co ma też miejsce w br. Mam nadzieję, że nasza współpraca będzie się układała wzorowo i w efekcie da jeszcze lepsze wyniki biznesowe.

Munetoshi Goto, dyrektor sprzedaży i członek zarządu korporacji Makita, podczas swojego wystąpienia

 

Następnie Zbigniew Kogut, regionalny koordynator sprzedaży, zaprezentował nowe maszyny sieciowe, akumulatorowe i spalinowe. Najpierw omówił młoty kombi SDS-max HR4003C/HR4013C oraz kujące HR5202C/HR5212C i poinformował, że modele HR4013C i HR5212C wyposażono w system (AVT) efektywnie obniżający wibracje. Potem przyszła kolej na nowe mieszarki: UT1200, UT1400, UT1401 i UT1600 oraz małe szlifierki kątowe z nowym systemem tłumienia wibracji SJSII, wzmocnioną obudową przekładni, unowocześnionym silnikiem i hamulcem tarczy. Zbigniew Kogut omówił także odkurzacze CV3211MX1 i CV3211HX1 z filtrami klasy M i H oraz ukośnicę LS0815FL. – W br. wprowadzamy także do naszej oferty agregaty prądotwórcze – poinformował prelegent. – Są to cztery modele wysoce zaawansowane technicznie pozwalające na zasilanie urządzeń elektronicznych. Następnie przedstawił zasady nazewnictwa baterii i narzędzi akumulatorowych oraz zaanonsował wprowadzenie przez Makitę akumulatorów o pojemności 4,0 Ah i maszyn nimi zasilanych oraz nowych elektronarzędzi bezprzewodowych z silnikami bezszczotkowymi (BL): wiertarko-wkrętarek DHP480/DDF480 i wyrzynarek DJV142/DJV181/DJV182Z. Swoją prezentację Zbigniew Kogut zakończył omówieniem nowych spalinowych przecinarek: EK8100 (2-suwowej) i EK7651H (4-suwowej).

Goście specjalni konferencji (od lewej): Yasushi Fukaya – dyrektor sprzedaży Makita Europa i członek zarządu korporacji Makita, i Kiyoshi Kawamori – dyrektor departamentu eksportu na Europę w Makita Japonia

 

Nowy osprzęt do elektronarzędzi zaprezentował Sławomir Gronuś – regionalny koordynator sprzedaży. Przedstawił zestawy bitów i nasadek Impact GOLD,  jak też zestawy otwornic, dłut i wierteł SDS-plus klasy Economy, walizkowy zestaw akcesoriów Economy, adaptery do młotów SDS-max służące do usuwania pyłu i urobku podczas wiercenia i kucia, specjalistyczne tarcze do pilarek akumulatorowych, jak również skrobaki, noże i brzeszczoty do elektronarzędzi wielofunkcyjnych wykorzystujących oscylację osiową, piły taśmowe do przecinarki akumulatorowej DPB181 oraz mobilny stół do ukośnic.

Prelegenci (od lewej): Zbigniew Kogut, Sławomir Gronuś i Michał Mucha

 

Na koniec pierwszej części konferencji Michał Mucha, regionalny koordynator sprzedaży, omówił nowe elektronarzędzia marki Maktec: przecinarkę MT242, przecinarkę diamentową MT413, dmuchawę MT403, piłę szablastą MT450 oraz system ładowarek i akumulatorów.

 

W drugiej części konferencji przeprowadzono zajęcia praktyczne i pokazy działania maszyn. Odbyły się one na placu przed hotelem AQUARIUS SPA. Makita przygotowała w tym celu 5 stanowisk. Na pierwszym Paweł Zając, demonstrator elektronarzędzi i maszyn Makita, prezentował m.in. młoty HR4011C/HR4013C oraz aktywny system tłumienia drgań (HR4013C), który znacznie obniża wibracje. Na drugim Piotr Szyma, specjalista ds.

importu, pokazywał maszyny bezprzewodowe i różne warianty ich zasilania za pomocą akumulatorów. Stanisław Brzuśnian, szef Centralnego Serwisu Makity, na trzecim stanowisku demonstrował bity Impact GOLD oraz wiertarko-wkrętarki DHP480 i wkrętarki udarowe BTD136 z silnikami bezszczotkowymi.

 

Ważnym elementem tej prezentacji praktycznej był pokaz działania funkcji T optymalizującej montaż wkrętów samowiercących, w którą wyposażone są wkrętarki udarowe Makita BTD136. Jej działanie polega na zmniejszeniu momentu dokręcenia w ostatniej fazie wkręcania, dzięki czemu nie dochodzi do ukręcenia łba wkrętu samowiercącego. Na czwartym stanowisku Piotr Jagliński, demonstrator elektronarzędzi i maszyn Makita, pokazywał działanie przecinarek spalinowych EK7651H, EK8100 wyposażonych w tarcze diamentowe Makita Cosmos oraz omawiał szczegółowo budowę i parametry tych tarcz. Na ostatnim ze stanowisk Michał Mucha prezentował narzędzia ogrodowe zasilane akumulatorami 10,8 V oraz ich zestawy. Podczas zajęć praktycznych partnerzy handlowi Makity mieli też okazję sprawdzić, jak nowe maszyny i osprzęt sprawują się w pracy. Wieczorem natomiast odbył się uroczysty bankiet w hotelowej restauracji, który zakończył kołobrzeską konferencję Makity.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Asia-Pacific Sourcing 2011

W dniach 9-11 marca odbyła się w Kolonii 4. edycja targów Asia-Pacific Sourcing. Wzięło niej udział ponad 578 wystawców z 13 krajów: głównie z Chin, Tajwanu i Indii, a także europejskie kompanie zajmujące się importem produktów z Dalekiego Wschodu. Imprezę zwiedziło 5100 gości, którzy do Kolonii przyjechali z 70 krajów, przede wszystkim z Europy Zachodniej i Środkowej.

 

 

Oferta produktowa targów to elektronarzędzia, narzędzia pneumatyczne, ręczne i gazowe, akcesoria (różnego typu wiertła, tarcze diamentowe, korundowe, piły tarczowe do drewna, adaptery rozszerzające zastosowania elektronarzędzi, gwoździe, zszywki itp.), kompresory

i agregaty prądotwórcze, spawarki i akcesoria spawalnicze, drabiny, urządzenia ogrodowe oraz przydomowe (kosiarki elektryczne i spalinowe, piły łańcuchowe, myjki ciśnieniowe, meble ogrodowe, pojemniki na odpady), akcesoria BHP (odzież ochronna, rękawice, okulary itp.). Targi odbywały się w 8. hali Koelnmesse, nowoczesnym obiekcie wystawienniczym zbudowanym 5 lat temu. Jak z wynika danych Koelnmesse (organizatora imprezy), Asia-Pacific Sourcing miało nie tylko większą liczbę wystawców, tj. 578 (dla porównania podajemy, że na 3. edycji imprezy z 2009 roku wystawiło się 406 firm z Chin i innych krajów Dalekiego Wschodu), ale także bardzo dużą rzeszę zwiedzających (5100). W br. nastąpił bowiem bardzo duży, bo aż 60-proc. wzrost ich liczby. Cieszył się z tego faktu Oliver P. Kuhrt, executive vice-president Koelnmesse GmbH, mówiąc: “– Wysoki poziom uczestnictwa w Asia-Pacific Sourcing gości zagranicznych, tj. spoza Niemiec, czyni z tej imprezy międzynarodowy hub dla globalnego biznesu Azji, Europy i Północnej Ameryki. W hali targowej słyszało się języki z całej Europy, w tym też z Polski. Jak już wcześniej informowaliśmy, targi te mają charakter stricto handlowy i są przeznaczone głównie dla firm europejskich, które chcą nawiązać bezpośrednie kontakty z azjatyckimi producentami. Na pewno w mniejszym stopniu dla amerykańskich czy kanadyjskich – z USA i Kanady jednak jest bliżej na Daleki Wschód przez Pacyfik niż przez Atlantyk i Europę. Wśród gości targowych nie mogło zabraknąć przedstawicieli sieci marketów DIY. Jak poinformowało Koelnmesse, licznie stawili się kupcy z takich sieci detalicznych, jak Bauhaus, Praktiker, Obi, Hornbach, Toom, Globus, Max Hauri, Brico Depot, Metro, Netto, Woolworth itd. Prawie 80% gości targowych to osoby podejmujące w firmach decyzje o zakupach. 34% zwiedzających reprezentowało przemysł, 30% – handel detaliczny i hurtowy, zaś 22% – sieci detaliczne. 70% gości było zainteresowanych narzędziami, 37% – urządzeniami służącymi do usprawniania domów typu DIY, 32% – produktami ogrodowymi. 85% zwiedzających było zadowolonych z kolońskiej imprezy, 67% z nich zapowiedziało, że wezmie udział w następnej edycji Asia-Pacific Sourcing, która zostanie zorganizowana przez Koelnmesse w dniach 25-27 luty 2013 roku.

Jeśli chodzi o jakość wystawionych produktów, to niewątpliwie nad chińskimi górowały wyroby pokazane przez wytwórców z Tajwanu. Np. Tajwańczycy pokazali elektronarzędzia zasilane z akumulatorów Li-ion pod względem ergonomii dorównujące podobnym urządzeniom renomowanych producentów światowych. Niestety, jak zauważyło wielu handlowców z Polski, z którymi rozmawialiśmy na targach, nie miały one ceny „chińskiej”, lecz europejską. Okazuje się, że jakość kosztuje – i to nie tylko w Europie, ale także na Dalekim Wschodzie. Niektórzy z naszych polskich i niemieckich rozmówców, reprezentujących firmy handlowe z branży narzędziowej, wieszczyli nawet, że dobiega już końca eldorado dalekowschodniej taniochy. Jeden z nich nawet stwierdził, że za kilka lat tanie produkty typu no names miały o wiele wyższą jakość niż obecnie. Te wypowiedzi potwierdzają nasze spostrzeżenia w pełni. Wyraźnie było widać, że Chińczycy podwyższają jakość swoich produktów, nie zapominając przy tym o podniesieniu ich cen. W Kolonii nawet zorganizowali wystawę The best of China, chcąc odwrócić stereotyp, według którego, to, co chińskie, to tandetne.

Tegoroczny Asia-Pacific Sourcing, jeśli potraktujemy go jako barometr rynkowy, na pewno zasygnalizował odradzanie się koniunktury gospodarczej na świecie, a przynajmniej na Dalekim Wschodzie.

Stosunkowo duże zainteresowanie, jakie wzbudził na rynku europejskim, może też świadczyć o dobrej kondycji gospodarek starego kontynentu, co do której istnieje jednak wiele wątpliwości dotyczących szczególnie Hiszpanii i Portugalii. Jeśli Asia-Pacific Sourcing będzie się nadal dobrze rozwijać, za jakiś czas stanie się bardzo ważnym wydarzeniem na mapie targowej Europy. Już teraz kolońska impreza w branży metalowej zdobyła miano pierwszych targów stricte sourcingowych, tj. prezentującymi azjatyckich producentów europejskim importerom.

 

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
copyright 2024 portalnarzedzi.pl | wykonanie monikawolinska.eu