Jej Wysokość Wydajność, czyli akumulatorówki Metabo PowerMaxx 12 i BS 14,4 Li

0009000a_10Użytkownikom urządzeń akumulatorowych nie wystarcza już sam brak kabla sieciowego. Był to doskonały argument w czasach, kiedy zasilanie bezprzewodowe dopiero wkraczało nieśmiało na rynek. Teraz, gdy akumulatorówki niemal zdominowały segment elektronarzędzi służących do wiercenia, wkręcania, cięcia i szlifowania, potrzeba czegoś więcej – długiej i solidnej gwarancji (także na akumulator), sprawnego serwisu, a przede wszystkim wydajności.

Metabo, niemiecki producent profesjonalnych elektronarzędzi, sukcesywnie rozwija gamę maszyn zasilanych akumulatorowo. Aktualnie jest to kilka linii wiertarko-wkrętarek, szlifierka kątowa, wyrzynarka, piła szablasta, młoty udarowe, etc. Czy jest to

oferta, która spełni oczekiwania profesjonalistów, którzy wymagają od narzędzi niezawodności, solidności i gotowości do pracy w najtrudniejszych warunkach? Przekonamy się o tym testując dwa modele wiertarko-wkrętarek.

Jego Wysokość Wydajność: PowerMaxx 12

W segmencie urządzeń zasilanych akumulatorem litowo-jonowym PowerMaxx stanowi bardzo ciekawą propozycję. Zastąpił mniejszy model, PowerMaxx 7,2 Li, ale wszystko wskazuje na to, że okaże się jeszcze lepszym narzędziem od poprzednika. Jest to bardzo lekkie, kompaktowe narzędzie i myli się każdy, kto próbuje dostrzec w PowerMaxxie zawodnika wagi lekkiej. W rzeczywistości jest to przedstawiciel arystokracji o bogatym rodowodzie, nienagannej kulturze pracy, wytrwały i bardzo praktyczny. Narzędzie wyposażono w silnik napędzający wrzeciono poprzez dwubiegową przekładnię. Inżynierowie skorzystali ze sprawdzonych rozwiązań – w PowerMaxxie znajdziemy zatem gniazdo na bit bezpośrednio na wrzecionie maszyny, energooszczędne oświetlenie LED, doskonały akumulator litowo-jonowy, a także zestaw akcesoriów ułatwiających pracę – przystawkę kątową, uchwyt szybkomocujący i zestaw bitów. Maszyna potrafi bardzo wydajnie zarówno wiercić, jak i wkręcać. Wytrzymała przekładnia umożliwia wykorzystanie dużego momentu obrotowego na pierwszym przełożeniu oraz dużej prędkości obrotowej na drugim.

Akumulatory Li-Ion Metabo to technologiczny majstersztyk: zaawansowana elektronika chroni pojedyncze ogniwa przed przegrzaniem i nadmiernym rozładowaniem. Praktyczne testy pokazują, że nawet przekraczając warunki pracy sugerowane przez producenta, narzędzie nie ulega uszkodzeniu (np. wiercenie sednikiem w drewnie – maszyna, pracując na II biegu, wierci kilkadziesiąt otworów, ale elektronika – pomimo ładunku zgromadzonego w akumulatorze – nie pozwala na przeciążenie wkrętarki i odcina zasilanie). Jedno ładowanie akumulatora pozwala umieścić w sosnowym drewnie ponad 300 wkrętów (w teście zastosowaliśmy wkręty 4 x 45 mm, a materiałem była sosnowa belka o wymiarach 70 x 70 mm). Gdybyśmy chcieli zastosować PowerMaxxa do montażu zabudowy z płyt G-K, parametry maszyny pozwoliłyby nam na zamocowanie do stelażu kilku standardowych płyt, a przecież jest to narzędzie zasilane akumulatorem o napięciu niespełna 12 V! Udostępnione w sieci filmy z testów (kanał YouTube: Metabo Polska) pokazują realne możliwości maszyny, ponieważ porównanie danych katalogowych nie zawsze pozostaje miarodajne. Doświadczenia pokazują, że PowerMaxx w kategorii wiercenia, wkręcania, a także rzeczywistego czasu regeneracji akumulatora jest o kilkadziesiąt procent lepszy niż maszyna konkurencji o zbliżonych parametrach.

Królowa uniwersalności: BS 14,4 Li

Akumulatorówki klasy L to narzędzia zaprojektowane z myślą o użytkownikach, którzy spodziewają się bardzo dobrych osiągów za umiarkowaną cenę. Linia wkrętarek Metabo, reprezentowana przez testowany model BS 14,4 Li, to przykład doskonałego kompromisu pomiędzy jakością narzędzia i ceną sporo poniżej tysiąca złotych. BS-ka to pełnowymiarowa wkrętarka klasy compact, zasilana litowo-jonowym akumulatorem o pojemności 1,3 Ah i napięciu 14,4 V. Dwubiegowa przekładnia generuje spory moment obrotowy, pozwala także osiągnąć wysoką prędkość na II biegu wynoszącą 1600 obr./min. W praktyce przekłada się to na możliwość wykonywania precyzyjnych otworów niewielkimi średnicami, a także wkręcanie długich i grubych wkrętów. Moment obrotowy jest regulowany w kilkudziesięciu krokach – jest to niezmiernie ważne, jeśli zamierzamy pracować w różnych materiałach, wymagających precyzyjnego doboru siły wkręcania. Standardem w urządzeniach akumulatorowych jest oświetlenie miejsca pracy – Metabo realizuje tę funkcję poprzez energooszczędną diodę LED pracującą jedynie przy wciśniętym włączniku. Na uwagę zasługuje również nowatorski system zasilania ogniwami litowo-jonowymi w połączeniu z ładowarkami

z systemem AIR-COLLED. Co te wszystkie systemy oznaczają dla zwykłego użytkownika? Poprzednie generacje akumulatorów pracowały w technologii NiCd. Były to dość wydajne ogniwa, miały natomiast jedną wadę – nierozładowane do końca i poddane procesowi regeneracji, „zapamiętywały” swoją niepełną pojemność, przez co spadała ich wydajność – wadę tę nazwano „efektem pamięciowym”. Krokiem milowym było wprowadzenie na rynek ogniw Li-Ion, w których wyeliminowano niekorzystne zjawiska – możemy zatem doładowywać narzędzie w dowolnym momencie, a nawet kilkutygodniowa przerwa w pracy nie spowoduje samoczynnego rozładowania akumulatora. Niestety, proces ładowania takiego ogniwa jest dużo bardziej skomplikowany, wymaga bowiem ciągłego monitorowania temperatury każdego z ogniw i stanu jego naładowania. Metabo wprowadziło kilka nowatorskich systemów, dzięki czemu może zagwarantować – jako jedyny producent – 3-letnią bezawaryjną gwarancję na akumulator, czyli ofertę niespotykaną dotąd na naszym rynku. ECP (electronic cell protection) to system kontrolujący pracę każdego pojedynczego ogniwa. Dzięki ECP nie ulegnie ono nadmiernemu rozładowaniu podczas pracy, a w trakcie regeneracji nie dojdzie do jego przeładowania. AIR COLLED to funkcja, której działanie sprowadza się w praktyce do chłodzenia ogniwa podczas jego regeneracji – wydłuża to żywotność akumulatora i optymalizuje proces regeneracji. W stosunku do konkurencyjnych systemów zasilania, rozwiązania Metabo gwarantują dłuższy o kilkadziesiąt procent czas pracy narzędzia, mniejszą wagę oraz większą wydajność.

Praktyczne testy, w których wykorzystano wiertarko-wkrętarkę BS 14,4 Li, pokazały, że maszyna potrafi w sosnowym drewnie umieścić ponad 100 wkrętów o rozmiarze 5 x 60 mm. Wiercenie sednikiem w rozmiarze 20 mm dało wynik niemal 200 otworów na jednym ładowaniu. Praktyczne możliwości elektronarzędzi można zobaczyć na kanale MetaboPL w serwisie YouTube.

Gwarancja z wyższych sfer

Z punktu widzenia profesjonalnego użytkownika bardzo istotna jest kwestia gwarancji. Od niej bowiem zależą przerwy w pracy i konieczność posiadania zastępczego zestawu narzędzi. Na tym polu Metabo ma bardzo dużo do zaoferowania. Na wszystkie akumulatory litowo-jonowe producent oferuje 3-letnią gwarancję. Zgodnie z jej warunkami, jeśli akumulator w ciągu 36 miesięcy od momentu zakupu utraci ponad 20% swojej pojemności, Metabo wymieni go bezpłatnie na nowy. Cała maszyna jest otoczona opieką serwisową przez 3 lata w ramach gwarancji XXL (uruchamiana po rejestracji na stronie WWW), przy czym przez pierwsze 12 miesięcy obowiązuje Full Service, czyli zero kosztów związanych z naprawą i logistyką, bez względu na przyczynę usterki. W ramach procedur serwisowych, wdrożonych w polskim oddziale Metabo czas naprawy narzędzia nie przekracza 24 godzin. Jest to możliwe dzięki posiadaniu własnego serwisu i magazynu części zamiennych dostępnych od ręki, na miejscu w Polsce.

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments