Jak projektuje się narzędzia udarowe w IRWIN Industrial Tools?

Monachijskie Centrum Projektowania (Munich Design Center) należy do IRWIN Industrial Tools, światowego producenta i dostawcy narzędzi ręcznych oraz akcesoriów do elektronarzędzi i małych maszyn. Niedawno złożyliśmy tam wizytę, aby przyjrzeć się, jak powstają narzędzia marki Irwin służące do wiercenia w materiałacyh budowlanych.

 

 

Monachijskie Centrum Projektowania jest jednym z pięciu ośrodków badawczych należących do amerykańskiej firmy IRWIN Industrial Tools. Centra te zlokalizowane są w USA (Lenox i Huntersville), Niemczech (Monachium), Brazylii (Carlos Barbosa) i Chinach, a więc na najważniejszych rynkach dla IRWIN Industrial Tools. Centra amerykańskie zajmują się rozwijaniem takich produktów, jak noże, ostrza, szczypce,

klucze, narzędzia mocujące, reczne służące do obróbki drewna, piły i brzeszczoty do drewna i metali, piły tarczowe, taśmy miernicze, wiertła do drewna; zaś chińskie – nożami i ostrzami, barzylijskie – wiertłami do w metali. W sumie IRWIN Industrial Tools w swoich ośrodkach rozwojowych zatrudnia 65 inżynierów. Każde z nich, oprócz prac wykonywanych zgodnie ze swoją specjalizacją, prowadzi własne regionalne projekty, świadczy usługi projektowe dla innych marek, zajmuje się adaptacją amerykańskich produktów do normatywnych i prawnych wymagań poszczególnych rynków, np. europejskiego, jak też sprawuje nadzór i chroni prawnie własność intelektualną IRWIN Industrial Tools, m.in. przez opatentowywanie powstających w tej firmie rozwiązań.

Monachijskie Centrum Projektowania, którego pracami mam przyjemność kierować, doskonali i opracowuje nowe rozwiązania wierteł do wiercenia udarowego i bezudarowego w kamieniu oraz betonie itp., jak też koordynuje prace rozwojowe nad narzędziami służącymi do wiercenia w drewnie i metalach prowadzonymi w USA i Brazylii – mówi Manfred Geier, szef tego ośrodka oprawadzający nas po nim. Przypomnijmy, dziełem Centrum są znane i cenione na świecie wiertła udarowe Speed Hammer Power, Speed Hammer Plus czy Speed Hammer Max, Irwin Cordless Multi służące do wiercenia w wielu różnych materiałach czy wreszcie Irwin Diamond do ceramiki oraz gresu.

Powstaliśmy w 2007 roku, obecnie dysponujemy powierzchnią o wielkości 500 m kw. przeznaczną do testów narzędzi, jak też wytwarzania ich prototypów – opowiada Manfred Geier. – Nasze biura zajmują 175 m kw. Testujemy wiertła udarowe SDS-plus i SDS-max, z uchwytem walcowym oraz powiązane produkty. Badamy także narzędzia do obróbki drewna (m.in. piły ręczne) i przeznaczone do mocowania (różne rodzaje ścisków). O skali wykonywanych przez nas prac świadczą następujące liczby: w ciągu roku podczas testów przerabiamy 55 ton betonu i 200 m sześc. drewna, które zamieniane jest na milimetrowych rozmiarów wióry.


Testy to tylko jedna ze specjalności Monachijskiego Centrum. – Głównie prowadzimy w nim prace projektowe nad nowymi wiertłami do wiercenia udarowego w betonie, kamieniu itp., jak też multimateriałowego – informuje Manfred Geier. – Zaczynamy od analizy rynkowych wymagań dotyczących tego typu narzędzi i stworzenia wstępnej specyfikacji nowego produktu. Następnie z użyciem nowoczesnych narzędzi komputerowych powstaje projekt narzędzia, który następnie jest wirtualnie testowany. Potem sami w naszym Centrum wykonujemy prototyp takiego narzędzia.

W ośrodku znajduje się duży park maszynowy, m.in. centra CNC, służący do wytwarzania pełnowartościowych prototypów wierteł. – Poddajemy je wielorakim testom, przede wszystkim sprawdzamy ich jakość wykonania i tzw. wymiarowość, w tym także centryczność, prawidłowość spiral, uchwytów i głowic roboczych, zamocowania ostrzy z węglików spiekanych – kontynuje swoją opowieść Manfred Geier. – Pomiary kontrolne przeprowadzamy na specjalnych współrzędnościowych urządzeniach służących do mierzenia i wymiarowania. Gdy prototypy spełnią nasze wymagania jakościowe co do ich wykonania, mogą być poddane testom praktycznym. Wykonujemy je na specjalnych skomputeryzowanych urządzeniach, które automatycznie z użyciem zamontowanych w nich młotków obrotowych, młotkowiertarek czy wiertarek udarowych wiercą tysiące otworów w betonie czy żelbetonie, jak też badają i kontrolują takie parametry, jak wydajność wiercenia, jego głębokość, wielkość nacisku wiertła na materiał, liczba wykonanych otworów, itd.

Po testach praktycznych, prototypy poddawane są wnikliwej ocenie.

Badamy wtedy stopień zużycia tych narzędzi, defekty, zmianę rozmiarów, aby określić ich żywotność i prawidłowość działania, czyli zdolność wiercenia otworów o ściśle określonych wymiarach. Testy służą do poprawiania projektów narzędzi – mówi Manfred Geier. Po dokonaniu korekt i testach poprawionych prototypów w opisanej wyżej procedurze, trafiają one na próby robocze do firm wykonawczych, które używają ich w prawdziwych warunkach roboczych. Jeżeli otrzymają pozytywną ocenę fachowców, wprowadza się je do produkcji, a następnie na rynek.

Warto tu wspomnieć, że w Centrum znajduje się specjalna maszyna testowa do badań pił ręcznych. Przypomnijmy, że podczas wizyty w nim wykonaliśmy na niej na użytek redakcji „Gazety Narzędziowej” testy porównawcze piły płatnicy IRWIN EVO.

Posiadane urządzenia testowe pozwalają nam w sposób obiektywny określić wartość badanych narzędzi czy ich prototypów – informuje Manfred Geier. – W tym celu używamy zestandaryzowanych materiałów np. o określonej twardości. Jeśli jest to niemożliwe, jak w przypadku drewna, cechy takich materiałów określamy przy użyciu własnych przyrządów.

Działalność Monachijskiego Centrum Projektowania jest przykładem słuszności nieoczywistej dotąd w Polsce prawdy, że badania produktów oraz prace rozwojowe to podstawa nowoczesnego biznesu, a zatem i mocny fundament gospodarki. – Prawdziwa wartość firmy jest wartością intelektualną – specjalistyczną wiedzą i doświadczeniem, z których korzystają użytkownicy wysoce technicznie zaawansowanych produktów, do jakich niewątpliwe należą narzędzia spod znaku Irwin – konkluduje Manfred Geier.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments