Bruzdownice (część IV). Podstawowe zasady prawidłowego użycia bruzdownic

W czwartej części artykułu poruszamy temat prawidłowej eksploatacji bruzdownic.

Pracując tymi elektronarzędziami, koniecznie trzeba pamiętać, żeby stosować w nich osprzęt, tj. tarcze diamentowe, najwyższej jakości i dostosowany do rodzaju obrabianego materiału. Bruzdownica to tylko odpowiednio skonstruowany napęd, o efektywności jego pracy w dużym stopniu decyduje narzędzie robocze. Stąd bardzo ważny jest jego dobór. Jest on uzależniony od warunków cięcia: właściwości i struktury materiału, oczekiwanej wydajności cięcia oraz od mocy maszyny. Tak wiele zróżnicowanych uwarunkowań czyni ustalenie optymalnej charakterystyki tarczy diamentowej zadaniem dość trudnym, szczególnie gdy trzeba dobrać takie narzędzie do wysokowydajnego cięcia. Należy więc oprzeć się

na informacji technicznej podawanej przez producentów tych narzędzi, a także wykonać odpowiednie próby pracą. Warto je przeprowadzić choćby tylko z powodu niejednorodności materiałów budowlanych. Jednakże, naszym zdaniem, najlepsze tarcze dla bruzdownic to te, które mają stosunkowo małe opory pracy, bo – jak łatwo zauważyć – bruzdownica napędza dwa takie narzędzia i jej praca charakteryzuje się znacznym spadkiem obrotów w stosunku do obrotów luzem. A jak wiadomo, znaczny spadek obrotów powoduje zmniejszenie wydajności bruzdowania.


Tak jak w przypadku wszystkich narzędzi przeznaczonych do cięcia, wielkość posuwu maszyny podczas obróbki tarczami diamentowymi na sucho ma duży wpływ na skuteczność pracy. Dlatego posuw należy wykonywać z dużym wyczuciem i wywierać tylko miarowy, lekki nacisk utrzymujący równomierną i jak największą prędkość obrotową tarczy. Wtedy będziemy ciąć najwydajniej. Pamiętać przy tym trzeba, że im mniejsza będzie siła wymuszająca posuw, tym bardziej skuteczne będzie samoostrzenie części roboczej tarczy. Przy próbie użycia większej siły docisku niż konieczna, w celu szybszej penetracji materiału, nastąpi przeciążenie maszyny i wydzielanie większych ilości ciepła. Jednakże w takim przypadku temperatura powierzchni roboczej tarczy nie wzrośnie dynamicznie, bo jej obroty znacznie zmaleją. Nie wystąpi więc zjawisko znacznego wzrostu temperatury segmentów, z którym mamy do czynienia w przypadku cięcia szlifierkami kątowymi.
Pracując bruzdownicą, trzeba zachować także optymalną powierzchnię styku części roboczej narzędzia z materiałem podczas pracy. Długość odcinka wieńca tarczy, który jest zagłębiony w materiale, zależy od głębokości cięcia. Brak jest tu szczegółowych zaleceń. Decyduje doświadczenie i wyczucie zawodowe operatora bruzdownicy.


Przed wykorzystaniem bruzdownicy należy dokonać regulacji głębokości i szerokości cięcia tarczami diamentowymi. Tarcze powinny wystawać ponad prowadnicę na odpowiednią wysokość i mieć prawidłowy rozstaw, czyli o szerokości wykonywanego kanału. Przed samym rozpoczęciem pracy tarcze diamentowe należy unieść nieco do góry i dopiero wtedy włączyć urządzenie. Następnie delikatnie należy zagłębiać je w materiał obrabiany, a potem rozpocząć posuw wzdłużny czy wycinanie bruzdy. Pracując bruzdownicami, należy koniecznie używać odkurzacza zasysającego kurz powstający podczas cięcia tarczami diamentowymi, gdyż to ułatwia wycinanie kanałów i chroni zdrowie operatora przed szkodliwym działaniem pyłu na układ oddechowy, oczy i skórę.

Jeżeli bruzdownica jest używana intensywnie, należy ją od czasu do czasu schłodzić przez pracę na biegu luzem albo zastosować przerwy w jej działaniu. Wykorzystując te maszyny, powinniśmy koniecznie zachowywać zasady bezpieczeństwa pracy określone odpowiednimi przepisami BHP (powinny być one podane w instrukcjach obsługi).


Dla prawidłowej eksploatacji niezmiernie ważne jest także wykonywanie okresowych przeglądów oraz czyszczenie z kurzu i pyłów wnętrza tych maszyn. Powinny to wykonywać przeszkolone osoby lub specjalizowane serwisy. Przeprowadzenie tych czynności zwiększa trwałość elektronarzędzi, a także zapewnia sprawność techniczną, która jest konieczna do wydajnego ich wykorzystywania. W przypadku awarii maszyny należy ją oddać do naprawy do specjalistycznego serwisu, najlepiej autoryzowanego przez producenta. Wykonywanie samodzielne naprawy jest nieopłacalne, w skrajnym wypadku może doprowadzić do zupełnego zniszczenia maszyny.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments