Bezpieczeństwo pracy na wysokości (cz. I)

Prace na wysokości należą do prac szczególnie niebezpiecznych. Według GUS upadki z wysokości stanowią ponad 30% wszystkich wypadków przy pracy. Jak podają, statystyki upadek z wysokości jest przyczyną co 6. wypadku śmiertelnego w całej gospodarce narodowej i aż co 3. wypadku śmiertelnego w budownictwie.

 

 

Ponieważ podczas prac na wysokości występuje duży stopień zagrożenia zdrowia i życia pracowników, w tym szczególnie w branży budowlanej, muszą być zachowane wyjątkowe środki ostrożności.

Do najczęstszych przyczyn upadków z wysokości należy:

  • brak wyposażenia pracowników w
    odpowiedni sprzęt do pracy na wysokości lub zły stan techniczny tego sprzętu;
  • brak odpowiedniego przeszkolenia i niedostateczny nadzór nad pracownikami lub też niewłaściwe zachowanie się pracowników wykonujących prace na wysokości;
  • brak systemu zarządzania bezpieczeństwem w firmie oraz niewłaściwa organizacja i koordynacja robót wykonywanych na wysokości;
  • niska świadomość zagrożenia upadkiem podczas wykonywania prac na wysokości.

 

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy z późniejszymi zmianami (tekst jednolity: Dz. U. z 2003 r., nr 169, poz.1650) pracą na wysokości jest praca wykonywana na powierzchni znajdującej się na wysokości co najmniej 1,0 m nad poziomem podłogi lub ziemi. Warto też wiedzieć, że do pracy na wysokości nie zalicza się pracy na powierzchni, niezależnie od wysokości na jakiej się znajduje, jeżeli powierzchnia ta jest osłonięta ze wszystkich stron do wysokości co najmniej 1,5 m pełnymi ścianami lub ścianami z oknami oszklonymi, oraz jeżeli powierzchnia ta wyposażona jest w inne stałe konstrukcje lub urządzenia chroniące pracownika przed upadkiem z wysokości.

Jeżeli pracownik lub pracownicy wykonują prace na powierzchniach wzniesionych na wysokość powyżej 1,0 m nad poziomem podłogi lub ziemi, to na powierzchniach tych powinny być zainstalowane balustrady składające się z poręczy ochronnych umieszczonych na wysokości co najmniej 1,1 m i krawężników przypodłogowych o wysokości co najmniej 0,15 m. W połowie wysokości pomiędzy poręczą i krawężnikiem powinna być umieszczona poprzeczka lub przestrzeń ta powinna być wypełniona w sposób uniemożliwiający wypadnięcie osób. W przypadku gdy ze względu na rodzaj i warunki wykonywania prac na wysokości nie ma możliwości zastosowania odpowiednich balustrad, wówczas należy zastosować inne skuteczne środki chroniące pracowników przed upadkiem z wysokości. Prace na wysokości powinny być organizowane i wykonywane w taki sposób, aby nie wymagały od pracownika wychylania się poza poręcz balustrady lub obrys urządzenia, na którym stoi.

Drabiny, rusztowania, pomosty i inne urządzenia przeznaczone do prac na wysokości do 2,0 m nad poziomem podłogi lub ziemi, powinny być stabilne i zabezpieczone przed przypadkową zmianą położenia oraz powinny posiadać wytrzymałość odpowiednią do przewidywanego obciążenia. Pomosty robocze powinny posiadać powierzchnię wystarczającą dla pomieszczenia pracowników, narzędzi oraz niezbędnych materiałów. Powierzchnia ta powinna być pozioma i równa oraz umocowana na trwale do elementów konstrukcyjnych pomostu. Informacja o tym, jaka jest dopuszczalna wielkość obciążenia, powinna być umieszczona w widocznym dla pracowników i obsługi miejscu.

Z kolei jeżeli praca wykonywana jest na wysokości powyżej 2,0 m nad poziomem ziemi lub podłogi lub na podestach ruchomych wiszących, wówczas należy zapewnić sprawną i skuteczną komunikacje pionową oraz bezpieczne dojście do stanowiska pracy. Rusztowania i ruchome podesty powinny być stabilne i wytrzymałe na przewidywane obciążenie i w związku z tym muszą spełniać wymagania określone w odpowiednich przepisach oraz w Polskich Normach.

Zabronione jest eksploatowanie pomostów roboczych, rusztowań i ruchomych podestów, jeżeli o zmroku nie zapewniono oświetlenia gwarantującego dobrą widoczność, także wtedy gdy panuje gęsta mgła, występują opady deszczu lub prędkość wiatru przekracza 10 m/s.

Bardzo często do wykonywania prac na wysokości stosowane są drabiny. Należy wiedzieć, że drabina jest najbardziej niebezpiecznym sprzętem stosowanym przy

tych pracach i można ją wykorzystać tylko w tych przypadkach, gdy nie ma możliwości zastosowania innego sprzętu lub gdy poziom ryzyka jest niski.

Dlatego sprzęt, taki jak drabiny, rusztowania czy różnego rodzaju podnośniki, muszą pochodzić od renomowanego producenta, który jest w stanie zagwarantować spełnianie przez nie odpowiednich norm polskich i europejskich. Takim producentem jest FARAONE. Produkuje ona profesjonalny sprzęt i urządzenia gwarantujące bezpieczne wykonywanie prac na wysokości. FARAONE ma swą siedzibę w Łozienicy w województwie zachodniopomorskim. Misja firmy jest konstruowanie i produkcja sprzętu zapewniającego najwyższe bezpieczeństwo prac na wysokości. FARAONE jest światowym liderem w produkcji atestowanych drabin, podnośników koszowych oraz rusztowań przenośnych. Zgodnie z dyrektywą maszynową podnośniki FARAONE oznaczone są znakiem CE i posiadają atesty określone w europejskiej normie EN-280, natomiast drabiny przenośne spełniają wymogi bezpieczeństwa ujęte w obowiązującej normie EN-131.

 

 

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jan
Jan
2 lat temu

Długo nie wiedziałem jak ugryźć tą kwestię w swojej firmie. Wiele osób polecało mi zatrudnienie alpinistów i szkolenie w ten sposób swoich pracowników, jednak nie byłem do tego przekonany. Dopiero gdy dowiedziałem się o podnośnikach, wiedziałem że to będzie w moim przypadku idealne rozwiązanie. Bardzo szeroki ich wybór ma firma Faraone. Od razu zainteresowała mnie jej oferta ze względu na możliwość wynajmu, ale też kupna ich podnośników na korzystnych warunkach.